Eestis toodetud või töödeldud põllumajandussaaduste ja toidukaupade eksport oli Maaeluministeeriumi andmetel 2021. aasta esimesel poolel hinnanguliselt kokku 495 mln eurot,

Eesti toidutootjad tutvustasid oma tooteid Riia toidumessil

9. – 11. septembrini toimus Riias Kipsala messikeskuses taas Balti riikide suurim toidumess Riga Food 2021, kus osalesid ka Eesti toidutootjad. Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda viis tänavu messile oma tooteid tutvustama Värska Vesi AS, Nõo Lihatööstus AS, Rõngu Mahl AS ja Kadarbiku Köögivili OÜ.

“Naaberriik Läti on meie toidutootjatele üks olulisemaid eksporditurgusid. Läti oli selle aasta esimesel poolaastal Eesti päritolu põllumajandussaadustele ja toidukaupadele kõige olulisem eksporditurg. Käesoleva aasta esimesel poolel eksporditi Eesti päritolu põllumajandussaaduseid ja toidukaupu Lätti 101 miljoni euro väärtuses, mis moodustas 20% antud kaubagrupi koguekspordist. Võrreldes möödunud aasta sama ajaga kasvas eksport Lätti 5% võrra,” selgitas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse liige Meeli Lindsaar.

Värska Vesi AS osales Riia Toidumessil esimest korda. Tänavu avas ettevõte uue tootmisliini, mis võimaldab kasvatada jookide tootmismahtusid 30% ning tuua turule valiku uut maitsevett ja mineraalvee põhjal toodetud segujooke.

Värska Vesi AS ekspordib juba praegu 25%, millest Läti turg moodustab ca poole. Riia messil tutvustas ettevõte oma uusi segujooke ning naturaalsel mineraalveel põhinevaid spordijooke.

Rõngu Mahl AS osales Riia Toidumessil teist korda. Ettevõtte Eesti ja Baltikumi turujuhi Raimo Reineri sõnul on neil suur valik ekspordivõimekusega tooteid, millega Läti tarbija tähelepanu püüda.

Valikus on nii lisatud suhkruta, säilitusainevabasid kui ka ökotooteid. Lähiajal on ettevõttel plaan siseneda Läti turule ning messil osalemise üks oluline eesmärk on luua vajalikud kontaktid.

Nõo Lihatööstus AS tooted on Läti turul tuntud juba alates 2006. aastast. Riia messil tutvustatakse tarbijatele valikut uusi tooteid, mille pakendid on ettevõtte brändiuuenduse tulemusena saanud värske ilme.

Kadarbiku Köögivili OÜ jaoks on Läti peamine eksporditurg. Messil on osaletud juba aastaid. Käesoleval aastal tutvustas ettevõte oma uusi värskelt pressitud mahlasid ning sama oluline oli luua uusi ärikontakte.

Statistikaameti andmetel moodustab kõige suurema osa Lätti eksporditud põllumajandussaadustest ja toidukaupadest piim ja piimatooted, millele järgnevad lihast ja kalast valmistatud toidukaubad, liha ja subproduktid ning joogid.

Eestis toodetud või töödeldud põllumajandussaaduste ja toidukaupade eksport oli Maaeluministeeriumi andmetel 2021. aasta esimesel poolel hinnanguliselt kokku 495 mln eurot, mis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga suurenes 5%.

I poolaastal eksporditi kaupu kokku 104 sihtriiki. 56% ekspordikäibest moodustas kaupade müük nelja lähiriiki: Lätti, Soome, Leetu ja Rootsi. Eksport kasvas Lätti (+5%) ja Soome (+2%), langes Leetu (-5%) ja Rootsi (-2%).

Baltimaade suurim toidumess toimus Riias tänavu 26. korda ja messil toimus  lisaks väljapanekutele rohkesti erinevaid toidutööstusi puudutavaid võistlusi ja esitlusi, mis toovad välja toidutööstuste arengut ja innovatsiooni.

COVID-19 pandeemia tõttu oli Riia toidumessi eksponentide arv kahanenud 450-lt 300le, kuid messist võtsid osa siiski 15 riigi eksponendid.

Eesti stend oli 63 m2 ning eksponendid olid kõik ühel stendil. Stendi kujundas EPKK pikaajaline koostööpartner disainer Marju Liigand, stendi ehitas Taveco Disain OÜ. Messil osalemist toetas Maaeluministeerium turuarendustoetuse kaudu.