Kui teame, milliseid lihatükke kuidas kasutada saab, teeme liha valides kindlasti teadlikumaid valikuid.
Foto: Rakvere

Kas oskad õigesti sealiha valida?

Millist rooga valmistada sealihast? Rakvere tootekategooriajuht Heli Sepp teeb kiire ülevaate sealiha erinevatest tükkidest ning annab soovitusi, kuidas ise restoraniväärset liha valida.

Seavälisfilee

Seavälisfilee õrn liha on hinnatud vähese rasvasisalduse (vaid 5%) tõttu. Tänu oma korrapärasele kujule saab seavälisfileed hõlpsasti lõigata risti lihaskiudu ühepaksusteks lõikudeks. Sealihalõike võib enne praadimist vasardada. Selle tulemusena valmivad väga kiirelt näiteks minutipihvid.

Välisfileelõigud sobivad suurepäraselt ka paneerituna pannil praadimiseks. Seavälisfilee suure tükina sobib aga küpsetamiseks, hautamiseks, suitsutamiseks ja lõikudena praadimiseks ning grillimiseks.

Seakaelakarbonaad

Seakaelakarbonaadi võib pidada parimaks tükilihaks, sest kõik sellest valmivad liharoad õnnestuvad mõnusalt mahlastena. Kaelakarbonaadi edukuse võti peitub kindlasti selle ühtlaselt läbikasvanud struktuuris.

Tänu piklikule ja ühtlasele kujule saab kaelakarbonaadist kerge vaevaga lõigata risti lihaskiudu sobiva paksusega lihalõike.

Seakaelakarbonaad on enimmüüdud ja eelistatuim tükiliha just tänu rohketele kasutusvõimalustele. Kaelakarbonaad sobib ahjupraeks, hautamiseks, suitsutamiseks, praadimiseks ja küpsetamiseks barbecue-ahjus.

Grillimiseks on parimad sea kaelakarbonaadi lõigud. Seakaelakarbonaadi 3-4 cm kuubikud on eelistatuim liha šašlõki valmistamisel.

Abatükk

Seaabatüki lihased on ebakorrapärased, üsna soonelised ja mõningase rasvasisaldusega. Soodsa hinnaga kondiga abatükk on mõistlik valik küpsetamiseks ahjupraena. Samuti sobib see supilihaks.

Ilma kondita sea abalihastest eelistatakse lõigata kuubikuid ja ribasid, mis sobivad hautatud liharoogade tooraineks (näiteks guljašš). Abalihakuubikud on omal kohal ka šašlõkilihana. Paraja rasvasisaldusega abaliha on hinnatud ka hakklihamaterjalina.

Peekon

Peekon on mahlane, pekist ja tailihast läbikasvanud kondita küljeliha, mille tunneb kergesti ära tänu selle iseloomulikule triibulisele välimusele, kus on vaheldumisi peki- ja tailihatükid.

Peekon on rasvarohkeim sealihatükk – 100 grammis peekonis on keskmiselt 28 grammi rasvu. Samas praadimisel või küpsetamisel sulab suurem osa rasva peekonist välja ja valmistoit polegi nii rasvarohke.

Läbikasvanud peekonist valmistatud toit jääb mahlane, maitsev ja suus-sulav. Peekon sobib hästi viiludena praadimiseks ja grillimiseks, suure tükina ahjus küpsetamiseks ning suitsutamiseks. Väga maitsvad on ka peekonirullid ja -taskud erinevate täidistega.

Ribi

Peekoni kõrval saab seaküljetükist eraldada ka searibi, mille moodustavad ribikondid koos ribidevahelise lihaga. Terved sea ribid või väiksemad ribiplaadid (enamasti kolme 5-8 cm ribi kaupa) on tõeliselt maitsev suutäis ahjuribiks, grillimiseks või barbecue´ks.

Sea tagaosalihased

Sisetükk, välistükk, pähklitükk, ristluutükk on hinnatud oma vähese rasvasisalduse (rasvu 5% ) ja ühtlase taise lõikepinna pärast. Tagaosalihased sobivad suurepäraselt maitsva ahjuprae tooraineks.

Eriti populaarne on klassikaline kamaraga seapraad, mis on valmistatud koos kamaraga tagaosalihastest. Sea tagaosalihased on hinnatud ka suitsusinkide, guljašši, seastrooganovi ja pajaroogade materjalina.

Jaga