Foto: Shutterstock

Kaubamaja ja Selver lähevad üle täielikule prügisorteerimisele

Tallinna Kaubamaja Grupi ettevõtete kauplustes ja kontorites minnakse üle täielikule prügisorteerimisele. Nii klientide kui töötajate segaprügikastid asenduvad mitme lahtriga prügikastidega.

„Et võimalikult suur hulk pakendist, mida saab ümber töödelda ning taaskasutada, jõuaks õigesse kohta, peame me kõik prügi sorteerima. Kaupluste ladudes seda juba tehakse, paljud inimesed ka oma kodudes, ent mitte kõigil pole see igapäevaseks kujunenud,“ näeb AS Tallinna Kaubamaja Grupi juhatuse esimees Raul Puusepp võimalust harjumust laiemalt juurutada.

AS-i Selver juhatuse liige Kristi Lomp lisab: „Vastutustundliku ettevõttena näeme siin võimalust rääkida valjemal häälel, et ükski pakendimaterjal – ei kile, plastik ega paber – ole looduse vaenlased, kui nende pakendite kasutajad neid korrektselt käitleksid.

Veelgi põhjalikum pakendiringlus, plastiku taaskasutusse ja ümbertöötlemisse suunamine uuteks pakenditeks on tulevik, aga selle eelduseks on kõiki osapooli kaasav prügisorteerimine.“

Tallinna Kaubamaja tegevdirektor Erkki Laugus selgitab: „Klientide jaoks tähendab suve hakuks lõpule viidav järk-järguline ülemink seda, et kaupluste fuajeedest ei leia enam ühe suure avaga segaprügikasti, kuhu praegu visatakse kokku nii pakendeid, biojäätmeid kui ka panditaarat.“

Sellised prügikastid asenduvad lahterdatud prügikastidega, mis võimaldab prügi koguda liigiti. Hetkel on plaanis kasutusele võtta lahendus, mis jagab prügikastid olme-, biojäätme- ja pakendikonteineriteks.

Uute paigaldatavate prügikastide juurde tekivad ka juhendid, mis aitavad nii klientidel kui kaupluse töötajatel prügi korrektselt sorteerida. Sorteerimislahtritega prügikastidele ülemineku edu sõltub aga sellest, kui hästi inimesed sorteerimispõhimõtteid järgivad.

Prügi õigesti sorteerimisel eesmärgiga materjali hiljem ümber töödelda ja taaskasutada on kõige olulisem eeldus, et näiteks papi- ja paberijäätmete lahtrisse ei visataks muud prahti. Vastasel korral muutub kõik juba kasti kogutud materjal kõlbmatuks.

Ka Tallinna Kaubamaja Grupi ettevõtete kontorilaudade alt kaovad segaprügikastid. Kontoritesse jääb edaspidi üks suur sorteerimislahtritega kast, kuhu töötajad tekkivat prügi viima hakkavad.

Üleminek täielikule prügisorteerimisele puudutab kõiki Tallinna Kaubamaja Grupp AS-i kuuluvaid ettevõtteid, sealhulgas Tallinna ja Tartu Kaubamajasid, Selveri 53 kauplust, e-Selverit, bürooruume, ladusid ja Selveri tütarettevõttet Kulinaaria OÜ-d (Selveri Köögi toodete valmistaja).

Tallinna Kaubamaja Grupi AS-i kuuluvad Kaubamaja AS, Selver AS, Kulinaaria OÜ, Viking Security AS, Tallinna Kaubamaja Kinnisvara AS, Tartu Kaubamaja Kinnisvara OÜ, UAB TKM Lietuva, SIA TKM Latvija, KIA Auto AS, AS Viking Motors, KIA Auto UAB, Forum Auto SIA, Verte Auto SIA, TKM Auto OÜ, OÜ TKM Beauty, OÜ TKM Beauty Eesti, AS TKM King ning Rävala Parkla AS.

Tallinna Kaubamaja Grupi 2018. aasta konsolideeritud auditeeritud müügitulu oli 681,2 miljonit eurot. Ettevõtte aktsiad on alates 1996. aastast noteeritud Tallinna Börsil. 2019. aastal töötas Grupi ettevõtetes keskmiselt 4 273 inimest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga