Foto: Nõmmiku talu meierei

Nõmmiku talu meierei – käsitööna valmivad piimatooted

Saue vallas Laitses paiknev Nõmmiku talu meierei pakub kvaliteetsest piimast kunstlike lisaaineteta peamiselt käsitööna valmivaid piimatooteid teadlikule ja kohalikku eelistavale tarbijale. Uhkust tuntakse talus päikeseenergia kasutamise üle.

„1988. aasta oli suur muutuste ja uuenduste aeg, tekkisid esimesed kooperatiivid ja Nõmmiku talus hakati tegelema mitmete tegevustega korraga: kirsi- ja ploomipuuistikute ning tervendatud kartuliseemne kasvatamise, karjapidamise ja tõuaretuse, põlluharimise, toiduõli valmistamise ja metsandusega,“ meentab Nõmmiku talu juustumeister Liivi Ermas algusaegu.

Ermas räägib, et Nõmmiku talu sai ametliku alguse 1989. aasta 25. aprillil (täitevkomitee otsusega nr 117) ja talu nimi on pandud talukoha järgi. 1992. aastal võeti Nõmmiku talu tegevussuunaks piimakarja kasvatamine ning valmis uus laudakompleks ja masinakuur.

Foto: Nõmmiku talu meierei

Talu oli algselt Kose Põllumajanduskooli praktikatalu. “1998. aasta oli põllumehele ja karjakasvatajale keeruline aeg, piimaliitri hind oli väga odav ja nõudlus piima järele minimaalne,” tähendab Ermas.

Sellel aastal tuli teha valik, kuidas talu suunamuutuse kaudu püsima jääks. 1997. aastal alustati veel suhteliselt uues laudas ümberehitust ja valmima hakkas euronõuetele vastav Nõmmiku talu meierei.

Edaspidi suunati kogu jõud meierei arendamisse. “Olime otsustanud loobuda piimakarjakasvatusest, sest piima hind oli madal ja abitöölisi talusse tööle suhteliselt võimatu leida. Perefirmana ei oleks me suutnud korraga üleval pidada ja investeerida karjapidamisse ja meiereisse,” meenutab Ermas.

Hetkel tegutsev Nõmmiku talu meierei vastab euronõuetele ning on ametlikult tunnustatud käitleja.

Kvaliteetsest piimast kunstlike lisaaineteta tooted

Nõmmiku talu meeskond koosneb 5-7 inimesest. Kogu tootmise aluseks on Ermase sõnul kvaliteetne piim, sest häid tooteid saab valmistada vaid parimast piimast. Meiereis valmivad täispiimast jogurt, kohupiim, kohupiimakreemid, Hollandi tüüpi juust ja pasta filata tüüpi juust.

Foto: Nõmmiku talu meierei

Talu valmistab lehmapiimatooteid peamiselt käsitööna, kasutades vaid talutootmisele omaseid traditsioonilisi retsepte.

„Nõmmiku talu meierei tooted on valmistatud ilma kunstlike lõhna-, maitse-, säilitus- ja värvaineteta. Alates 2019. aasta suvest kasutame tootmiseks päikeseenergiat,“ lisab Ermas.

Sihitud teadlikule tarbijale

Nõmmiku talu peamiseks sihtrühmaks nimetab Ermas teadlikku tarbijat, kes eelistab naturaalset ja kohalikku toodet. Tarbijaskonna hulgas on tema sõnul esindatud rohkem väikeste lastega pered.

„Meid tuntakse kui väga head kohupiima valmistajat, samas kasvab ka juustuhuviliste seltskond,“ kirjeldab Ermas.

Rohelisema jalajälje suunas

  1. aasta suurimaks saavutuseks loeb Ermas fakti, et mullu suvest alates kasutab Nõmmiku talu piimatoodete valmistamiseks päikeseenergiat.

„Meile meeldib mõte rohelisemast jalajäljest ja see, et pakume tarbijatele kvaliteetset kodu lähedal valmistatud piimatoodete sortimenti,“ ütleb Ermas.

Vaadates tagasi kriisiajale oli selle tekitatud suurim tagasilöök Ermase sõnul lasteaedade ja koolide sulgemine, mis mõjutas talu otseselt.

„Õppisime kriisist seda, et on väga oluline tegutseda aktiivsemalt oma piirkonna eratarbijatega. Suutsime kriisi esimesest nädalast alates leida uudseid kauba kättesaamise lahendusi, mis töötavad tänase päevani. Näiteks kauba tellimine kindlaks kellaajaks meierei ees asuvatesse külmakastidesse,“ kõneleb Ermas.

Otse talust tellimuste osakaal üha kasvamas

„Müük ja turundus käivad ikka käsikäes,“ ütleb Ermas. „Oleme tänulikud oma pikaajalisele kliendibaasile, kellega oleme ületanud mitmeid keerukamaid perioode.“

Nõmmiku talus ollakse ka rõõmsad selle üle, et läbi kevadise kriisiperioodi leidsid nende juurde tee mitmed uued kliendid lähipiirkonnast.

Kriisi ajal muutus Ermase sõnul aktuaalseks igapäevane kohapealne eraklientide teenindus, ka õpiti nende kolme kuu jooksul paremini igapäevaseid tellimusi käsitlema ja komplekteerima.

„Oleme kindlad, et tulevikus otse talust tellimuste osakaal suureneb veelgi ja oleme selleks rõõmuga valmis,“ ütleb Ermas.

„Oleme tänulikud tänase päeva eest ja soovitame tarbida kohalikke tooteid otse talust,“ lausub Ermas lõpetuseks.