Nopri talu peremees Tiit Niilo julgustab kõiki uute oludega operatiivselt kohanema ja oma tegemisi uue pilguga ümber vaatama.
Foto: Kairi Oja

Nopri talu suuremahulne investeering “nutifarmi” ehk seitsme tärni lauta

Möödunud reedel avas Nopri talu pidulikult 1,5 miljonit maksma läinud moodsa loomalauda, mille puhul on fookus ennekõike loomade heaolul ning piima puhtusel. Nopris nimelt on seatud sihiks hakata tootma ei enamat ega vähemat kui Eestimaa puhtaimat piima.

Läinud reedel oli Eesti-Läti-Vene piiri ääres, Tsiistre külas tegutseva Nopri talu õuel rahvast tavapärasest rohkem ning külalisi oli uue lauda avamise puhul mitut masti. Teiste seas maaeluminister Mart Järvik, hulganisti kauaaegseid koostööpartnereid ning Nopri perele olulisi sõpru-tuttavaid.

Maha peeti mitu asjalikku kõnet, nii peremehe enda kui maaeluministri poolt. Ei saa jätta märkimata, et minister Järvik andis lisaks headele soovidele muu hulgas ning arvukate tunnistajate juuresolekul lubaduse anda oma panus kohalike teede asfaltkatte alla saamise nimel.

Nopri talu perenaine Vilve Niilo selgitab külalistele, mis juhtub juustu kaaluga, kui see pikkadeks nädalateks laagerdama jäetakse. Muide, Nopri talu tootenimistus on praegu ühtekokku 18 erinevat sorti juustu.

Sest niisugused mehed, nagu Tiit Niilo seda on, olevat ministri sõnul väärt ka riigipoolset pingutust. Ja see ei ole sugugi vähekõnekas fakt!

Nopri talu peremees “ristis” uue, rekonstrueeritud lauda “seitsme tärni laudaks”, sest selles on täidetud kõik ootused loomade heaolule.

“Nende tärnide sekka saame lugeda nii toidu, vee, valguse, õhu, ruumi, aseme ja peale selle veel meie oma pere, kelle seitsme generatsiooni farmeri kogemus on kõige selle taga siin,” selgitas talupoeg Niilo, nagu peremees end naljatledes aegajalt kutsub.

Justnimelt niisugust nuga läheb vaja, et korralikult ning kiirelt juustu lõigata.

Niilo märkis oma kõnes, et uue lauda valmimise nimel tehti üksjagu pingutusi ning ehituseks vajaliku laenu saamiseks kogunisti pankagi vahetada.

Nii tuli ka Nopri talul uue lauda ehitamiseks panka vahetada. “SEB-st sai nüüd LHV,” avaldas Niilo.

“Usun, et siin on küsimus tegelikult pigem selles, kui hästi pank tunneb kohalikku ettevõtjat. Kui me räägime põllumajandustootjast, siis tegelikult on põhiküsimus see, kui tugev see ettevõte on ja kui hästi on põllumajandustootja läbi varasema ajaloo tulnud läbi suurematest või väiksematest kriisidest,” arutles peremees piduliku sündmuse avakõnes.

Juustu katva vaha värvus määrab ära selle vanuse ning ühtlasi ka toote nimetuse tootja logistilises süsteemis.

Peremehe sõnul on maaettevõtete praeguse aja valusaim probleem asjaolu, et investeeringute tegemiseks ei taha pangad enam naljalt laenu anda.

Uues laudas on on ruumi 337 lehmale, kelle igapäevase lüpsi eest seisavad hea neli robotit. Ehkki robotite Võrumaale tulemisega kaasnes kahe töötaja koondamine, loob pidevalt kasvav ja arenev talu iga-aastaselt keskmiselt kolm töökohta juurde.

Uue lauda valmimisega on Nopris endale seadnud eesmärgi hakata tootma Eesti kõige puhtamat piima ning sestap alustatakse nüüdsest peale vähemasti kord nädalas kõikide piima kvaliteedinäitajate avaldamisega Nopri talu kodulehel esialgu vähemasti kord nädalas.

Juustud kaetakse (markeeritakse) erinevat värvi vahaga ning sel moel on arusaadav, kui vana juustuga tegemist on.

“Juba praegu on meie veebilehel alamenüü, Eesti puhtaim piim. Ootame kõiki osalema selles aurtelus,” kutsus Niilo kõiki üles arutlema piima kvaliteedi üle.

Miks tahta olla parim, miks panna endale ise tärne, esitab Niilo nii endale kui teistele tootjatele retoorilised küsimused. Aga seetõttu, et uudne laudahoone võimaldabki toota tõesliselt puhast piima, jätkab peremees arutelu.

“Meie piima bakterite üldarv on 5000 cfu/ml kohta. Kes piimandusest midagi jagab, saab aru,” kostab Niilo. “Somaatiliste rakkude arv on meil 100 000 / ml kohta, rasvasus 4,3 ning valkude vastav näitaja 3,6,” avaldab Niilo.

Iga päev komplekteeritakse Nopril täpne kogus kaupa mitmekümnele erinevale kauplusele ning muudele tellijatele.
Nopri talupoes.

Ent tootja elus pole taevas alati pilvitu. Nii toob Niilo välja karmi reaalsuse tänasel kaubandusmaastikul – üksnes piimatoodete sektoris on tooteid ühtekokku 1500 ringis ning kõigi nendega tuleb Nopril rinda pista oma 50 tootega.

“Eristuda nende seast pole just teab-mis kerge ülesanne,” tunnistab Niilo. “Ning meie kasumlikkus ei eelda just olulisel määral arendusse panustamist,” lisab ta.

Nopri talu üks kahest perepojast, Joosep Niilo. Spetsiaalsed noad ning nii nende kui juustulõikaja enda kvaliteet on olulised näitajad.
Väikesed külalised seitsme-tärni-lauda avamisüritusel.

Peremees Niilo toob olulise sündmuse puhul välja olulisemad verstapostid Nopri talu ajaloos:

2011 – avati noorkarjalaut

2012 – avati silohoidla

2015 – perepoeg Karli osalusel startis grupirettevõttena Nopri Mahlad OÜ

2017 – Tiit Niilo väimees Ivar loob ettevõtte Digital Holding OÜ, mis hoiab sealtpeale silma peal kõigil Nopri IT-alastel toimetustel

2017 Nopri kaubamärgi uuendus

2018 peretütar Lisette rajab grupiettevõtte Nopri Lihaveised OÜ

2019 – perepojad Karl ja Joonas loovad kahasse ettevõtte Nopri Turism OÜ

2019 – Karl rajab ettevõtte Nopri Agro OÜ

2019 – 4-roboti nutilaut väimees Ivari juhtimisel

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga