Foto: Ideafarm OÜ

Saaremaa veinitehase esimene vein on inspireeritud omaaegsest “Muhu lauaveinist”

Saaremaa veinitehas (Ideafarm OÜ) lansseeris hiljaaegu oma päris esimese veini.  Esiklaps sai nimeks “Muhu aroonia-õunavein”. Selgub, et sarnast veini toodeti Muhus tegelikult ka nõukaajal ning et sellestsamast joogist sai Ideafarm OÜ looja ja tootearendaja Maria Kaljuste inspiratsiooni.

Vestlusest Ideafarmi perenaise Maria Kaljustega selgub, et tegelikult ei saa “Muhu aroonia-õunaveini” päris Saaremaa veinitehase esimeseks tooteks nimetada.

“Kõige esimesena tuli meil välja leedriõieveini ja leedrimarjade baasil valminud Haldjanaps, aga Saaremaa veiniajaloo esimene vein on tõepoolest “Muhu lauavein”,” avaldab Kaljuste.

“”Muhu lauaveiniks”, nagu me oleks tahtnud ja pidanud ajaloolise järjepidevuse nimel selle toote nimetama, tänastest EU direktsioonidest  tulenevalt enam nimetada ei tohi, seega on endisaegse disainiga (kujundja Anne Oolup) taasloodud sildil kirjas “Õuna-aroonia vein”,” jätkab perenaine.

Omaaegse “Muhu lauaveini”- õunaaiast tooraine ka edaspidi

Kaljuste sõnul on ta leidnud üles ka toonase retsepti ja raamatud, mille järgi omal ajal töötati.  Ka on ta jõudnud kokkuleppele sama Muhu õunaaia, kust siis õunu saadi, kui Muhus kunagi veini tehti,  ühe tänasepäeva omanikuga. “Loodame,et sellest aiast saab veel asja ja et koostööna “Muhu veini” sisse sealt veel ubinaid tuleb, kui aiaga pisut vaeva näha,” kostab ta lootusrikkalt.

Lisaks hiljaaegu väljatulnud “Muhu õuna-arooniaveinile” laagerdub Saaremaa esimese veinitehase tünnides Kaljuste sõnul juba eelmise aasta hiigelsaagist kokku kääritatud pihlaka vein. Ka see olla olnud omaaegses “Muhu lauaveini” tootevalikus.

“Pihlakavein,nagu teada tahab küpsemiseks aega, vahel kuni paar aastat.
Kuna tehas on pisike ja iga asjaga alustamine paras julgustükk, on kogused esialgu üsna tagasihoidlikud, aga sama palju kui Muhus omal ajal toodeti, loodame teha küll,” lausub Kaljuste.

Müügile lähevad need veinid esmajärjekorras Tüh-i poodidesse (Tulundusühing Ehtne Saaremaa) Kuressaares ja Tallinnas, Kristiine Keskuse kauplustesse, Saaremaa Tarbiate Ühistu ehk Coopi kauplusesse Muhus, Liival ja kindlasti Saaremaa veinitehase enda esinduskauplusesse ja E-poodi.