Eesti Toidumess - Sööma! laiem eesmärk on igal kevadel kokku kutsuda toidvaldkonna ettevõtted üle kogu Eesti, väärtustamaks kodumaist toitu ning meie tublisid toidutootjaid.
Foto: Eesti Messid

Täna, 16. oktoobril on rahvusvaheline toidupäev!

Et täna on rahvusvaheline toidupäev, räägime pisut toidu päeva tagamaadest, toidu raiskamisest ning tutvustame Eesti ühte suurimat toiduvaldkonna sündmust – Eesti Toidumessi – Sööma! 

Rahvustvaheline toidupäev, teisi öelduna ka maailma toidupäev, on ÜRO algatus, mille eesmärk on pöörata rohkem tähelepanu säästva arengu teisele eesmärgile – näljahäda kaotamisele.

See ei tähenda ainult otsese näljahädaga tegelemist, vaid ka inimeste täisväärtuslikku toitumist ning planeedi turgutamist. Sel aastal kutsub maailma toidupäev üles tegutsema kõigis valdkondades, et muuta tervislik ja jätkusuutlik toitumine kõigile taskukohaseks ja kättesaadavaks.

Üleskutse julgustab ka meid kõiki siin Eestis mõtlema sellele, mida sööme, kuidas me toitu väärtustame ning mil moel meist igaüks saab maksimaalselt vältida toidu raiskamist. 

Igal aastal vsikavad Eesti kodumajapidamised keskmiselt ära ca 120 euro väärtuses toitu.

Nii näiteks jääb hinnanguliselt Eesti toidupoodides aastas müümata ligi 12 000 tonni toidukaupa.  Toitlustusasutuste – restoranid, kohvikud, sööklad jne – tekitatud toidukadu ulatub kuni 9 000 tonnini aastas.

Siiski tekitavad kõige enam toidujäätmeid, sh toidukadu kodumajapidamised (üle 70% kogu toidujäätmete tekkest ehk ligi 70 000 tonni aastas). Toidukaona viskavad Eesti pered ära kokku üle 25 000 tonni aastas.

Raiskamine on tegelikult tohutu

Eesti keskmine perekond viskab toidukaona aastas ära ca 120 euro väärtuses toitu (lastega leibkond isegi ca 200 euro eest aastas).

Kokku raiskavad Eesti pered 63 miljoni euro väärtuses toitu aastas. Toidukauplustes jääb toitu müümata  hinnanguliselt 22 miljonit eurot eest. See tähendab, et kokku viskame toidukaona Eestis  ära ligi 100 miljoni euro eest toitu aastas.

Ebatervisliku toitumise ja istuva eluviisi koosmõju on tõstnud ülekaaluliste ja rasvunud inimeste osakaalu mitte ainult arenenud riikides, vaid ka madala sissetulekuga riikides, kus nälg ja rasvumine esinevad sageli koos.

Praegu on maailmas üle 670 miljoni täiskasvanu ja 120 miljoni lapse rasvunud, rohkem kui 40 miljonit alla 5-aastast last on ülekaalulised, kuid samas kannatab 820 miljonit inimest nälga.

Kas pole mitte vastuoluline?

Kõik see näitab, et seda enam peame me teadvustama tervisliku ja kvaliteetse toidu väärtust ning õppima tervislikumalt toituma.

Tervisliku toitumise all mõistetakse sellist toitumist, mis vastab inimese toitumisvajadusele, pakkudes talle piisavas koguses, ohutut, toitaineterikast ja mitmekesist toitu, et elada aktiivset elu ja vähendada haiguste riski.

See hõlmab muu hulgas puuvilju ja marju, köögivilju, kaunvilju, pähkleid, seemneid ja toitu, milles on vähem rasva, suhkrut ja soola.

Eesti Toidumess – Sööma! toimub juba neljandat korda

Kõiki neid väärtuseid toetab ka Eesti Toidumess – Sööma! Messi patrooniks on Angelica Uudeküll ning messi laiem eesmärk on igal kevadel kokku kutsuda toidvaldkonna ettevõtted üle kogu Eesti, väärtustamaks kodumaist toitu ning meie tublisid toidutootjaid. 

Eesti Toidumessi – Sööma! on tänaseks toimunud juba kolm korda, tuleval kevadel toimuv on järjekorras juba neljas. Pildil mullune Sööma! mess.

Järjekordne Eesti Toidumess – Sööma! on kavas  juba neljandat korda ning toimub 9.-10. mail 2020, ikka Tallinna Lauluväljakul.

Eesti Toidumessi patroon Angelica Udeküll: “Eesti Toidumessi missiooniks on tutvustada tarbijaile uusi toidutooteid ja -teenuseid. Selle traditsiooniga me suursündmuse korraldamisel ka jätkame. Sissepääs messile on jätkuvalt tasuta, sest oma olemuselt on Sööma!” 

Eesti Toidumess – Sööma! kevadel 2019. Messi esimene päev.

Udeküll lisab, et tegemist on infojagamise ja Eesti toidukultuuri edendava suursündmusega, millest peavad osa saama kõik, lisaks erialainimestele ka näiteks kaugemalt saabuvad suurpered. “Et väärt ja vajalikust toiduinfost saaks osa igaüks!”

Eesti Toidumess – Sööma! eksponentide arv kasvab iga päevaga, registreerumiseks tasuks võtta ühendust e-posti aadressil katrin@eestimessid.ee või telefonil 525 9195.

Kasutatud allikad: Maablogi, tarbitoitutargalt.ee

.